2024
Високовартісний посадковий матеріал, удобрення та інші витрати восени, під час закладання ягідних плантацій, для більшості аграріїв вважаються ризикованим капіталовкладенням. Проте, зважаючи на тенденції, що спостерігаються зі змінами клімату, ризики осінньої посадки зводяться до мінімуму, а весна стає ідеальною порою лише для посіву однорічних рослин.
Теплий грунт, прохолодне повітря, частіші опади та м’які зими створюють сприятливі умови для вкорінення висаджених восени рослин, їх підготовки до весняного відростання і першого врожаю.
Перед початком осінньої посадки насамперед необхідно визначитися з тими культурами, які для вас є важливими. Під час підбору сортів варто керуватися Державним реєстром сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Крок 1. Перевірте pH ґрунту
Далі оцінюємо ґрунтові умови своєї території, що надалі значною мірою дозволить уникнути проблем з висадженими рослинами. Здебільшого в регіонах із незначною річною кількістю опадів реакція ґрунтового розчину носить лужний характер, в умовах достатнього зволоження — кислий. Проте обов’язково перевірте pH свого ґрунту індикаторними стрічками або ж цифровим вимірювачем кислотності.
Крок 2. Підживлюємо органікою та мульчуємо
За будь-якої кислотності корисним кроком під час осінньої посадки рослин буде внесення компосту або органічних добрив, адже здебільшого цей концентрат органічної речовини носить нейтральний характер та під час взаємодії з ґрунтом за осінньо-зимовий період збалансує його кислотність.
Внесення органіки у вигляді мульчі приносить не менше користі. Мульча шаром 5-8 см взимку діятиме як буфер щодо коливань температури, захищаючи кореневу систему, й стане джерелом корисної мікрофлори, яка з осінніми опадами промиватиметься в кореневмісний шар ґрунту. Також мульча регулює водний потенціал ґрунту в полі, його щільність та нівелює фактори гіпоксії в погано дренованих суглинках.
Крок 3. Застосовуємо препарати для розвитку кореневої системи рослин
Забезпечення умов для розвитку кореневої системи свіжовисаджених рослин є однією з найважливіших умов осінньої посадки ягідників. Стимулювати ріст кореневої системи восени можна, провівши передпосадкову обробку кореневого апарату належною кількістю макро- та мікроелементів, рухомих форм фосфатів та стимуляторами росту, які містять сигнальні агенти для поділу клітин — ауксин, цитокінін.
Функціональне добриво направленої дії DEFENDA АСКО ГУМАТ відмінно стимулює ріст коренів і вегетативної маси рослин ягідних культур за умови передпосадкової обробки кореневої системи садивного матеріалу 0,1% розчином.
Крок 4. Підвищити стійкість рослин до стресу
Повертаючись до осіннього строку посадки ягідних культур, слід пам’ятати про температурний фактор. Ріст коренів у багатьох видів рослин відбувається лише за температури ґрунту вище 15°C, за температури нижче 5°C ріст коренів різко пригнічується. За температури 7-15°C коріння функціонує на 33% від потенційної оптимальної потужності, а з її підвищенням поступово збільшує свою функціональність.
За нестачі атмосферних опадів для зменшення осіннього водного стресу в жовтні – листопаді на ягідниках слід провести вологозарядкові поливи з підживленням рослин легкодоступними фосфором та калієм. DEFENDA МАКРО (4-20-20) — високоефективне збалансоване добриво, мінеральний склад якого розроблений для швидкого усунення дефіциту фосфору та калію, підвищує стійкість рослин до стресу та має фунгіцидну дію.