2025
Через бур’яни, хвороби чи шкідників фермер може втратити від 10 до 50% врожаю ріпаку. А ось правильна схема захисту, навпаки може забезпечити від 10 до 30% прибавки врожаю. Але у сільському господарстві немає нічого стабільного — кожен рік нам приносить нові виклики на полях. І щорічно фермерам потрібно адаптувати свої технологічні карти та підходи до викликів погоди чи інших умов. І сьогодні ми розглянемо які умови складаються для ріпаку в сезоні 2025 і який захист може бути використаний.
Критичні періоди в розвитку ріпаку
Ріпак — це культура, яка вимагає постійного догляду. Від отримання сходів до збирання врожаю потрібно постійно проводити огляд полів на наявність бур’янів, шкідників та захворювань. Кожен рік вносить свої корективи в систему захисту.
«Я вже зараз бачу на полях з ріпаком присутність зимуючих дводольних бур’янів, відсутність нижніх листків на ріпаку та слабку кореневу систему. Фаза розвитку станом на другу декаду лютого — 4-5 листків», — розповідає Сергій Корнюшенко, менеджер із розвитку агротехнологій Південного регіону «LNZ Group».
На його думку, фермерам варто звернути увагу на наступні етапи розвитку культури:
- у фазі перші два листки — на боротьбу зі шкідниками, збереження максимальної густоти;
- у фазі 3-5 листків – на формування кореневої системи та захист від хвороб;
- у фазі стеблування — на боротьбу зі шкідниками та хворобами, формування бокових пагонів;
- під час бутонізації — на боротьбу зі шкідниками та хворобами, адже відбувається закладка майбутнього врожаю;
- у час цвітіння — на боротьбу зі шкідниками, інсектициди повинні бути безпечні для бджіл;
- під час утворення стручків та дозрівання — на боротьбу зі шкідниками, бережемо вже сформований врожай.
Шкідники вже на полі — схема захисту ріпаку
У зв’язку з теплою та сухою зимою вже на початку відновлення росту рослин фермери можуть зіткнутися з такими шкідниками як хрестоцвітий чи великий ріпаковий прихованохоботник. Тож після зими не варто затягувати із захистом і моніторингом полів.
Сергій Корнюшенко рекомендує наступну схему захисту:
Перше внесення після відновлення росту — фунгіцид Абсолют (0,8 л/га) + інсектицид Октант Турбо(0,25 л/га). Таким методом можна зняти проблему прихованохоботника та ряду захворювань рослин після зимівлі.
Друге внесення — гербіцид Піраміда (0,4-0,6 л/га) проти деяких дворічних бур’янів. Далі фунгіцид Талер (1 л/га) — для кращого укорінення ріпаку та боротьби з захворюваннями.
В період витягування стебла може виникнути проблема зі злаковими бур’янами. Проти них дієвим є гербіцид Блейд (0,8-1,8 л/га).
У фазі бутонізації для профілактики — фунгіцид Спліт Дуо (0,7-0,8 л/га) + інсектицид Октант Турбо (0,25 л/га). Таким чином можна захистити ріпак від широкого спектра збудників та шкідників.
У фазі цвітіння – формування стручків — наливу зерна зʼявляється безліч шкідників. Проте в цей час працюють бджоли, тому потрібні інсектициди, які безпечні для корисних комах, але легко знешкоджують шкідників. Наприклад, у портфоліо бренду DEFENDA для обробки по цвіту ріпаку є інсектициди Атік (0,1-0,12 л/га) та Синерид (0,3-0,4 л/га), які досить ефективно розв'язують проблеми зі шкідниками. При появі на ріпаку совок можна застосовувати інсектицид Кайрос (0,1-0,15 л/га).
Десикація — для ріпаку рекомендується Диквалан Макс (0,8-1,2 л/га)
«Це тільки одна з можливих схем захисту ріпаку. Для кожного поля вона може варіюватись, залежно від регіону, стану рослин, погодних умов та іншого», — каже менеджер компанії «LNZ Group».
Як правильно поєднувати препарати між собою?
Варто дотримуватись порядку змішування пестицидів за препаративними формами:
Кондиціонери води та мікродобрива → Сухі препаративні форми у ВПР → Сухі препаративні форми без ВПР → Рідкі препаративні форми у вигляді суспензій → Суспоемульсії → Емульгуючі концентрати → Сухі водорозчинні концентрати → Рідкі сухі водорозчинні концентрати → Ад’юванти (ПАР).
Відповідно до цієї схеми, як приклад можна навести два варіанти сумішей:
- БОР + інсектицид Октант Турбо ВГ (0,25 л/га) + фунгіцид Абсолют (0,8л/га)
- інсектицид Октант Турбо (0,25 л/га) + фунгіцид Спліт Дуо (0,7-0,8 л/га) + ПАР Супер Мачо.
Економічна ефективність захисту ріпаку
Витрати на ЗЗР при вирощуванні ріпаку складають 10-12 % від усіх витрат. Економіку вирощування ріпаку у попередньому сезоні виглядала в загальному наступним чином:
- середня врожайність ріпаку на сході України – 2 т/га;
- середня ціна на ріпак — 22 000 грн/т або 44 000 грн/га;
- середні витрати на вирощування – 25 000 грн/га;
- середні витрати на ЗЗР — 3000 грн/га.
«Через бур’яни, хвороби чи шкідників фермер може втратити від 10 до 50% врожаю ріпаку. При мінімальних втратах врожаю у 10% втрачається 0,2 т ріпаку з 1 га або 4400 грн. То чи варто економити тих 3000 грн/га на ЗЗР, щоб ризикувати втратити значно більше?», — зауважує Сергій Корнюшенко.
Яких шкідників чекати в цьому сезоні?
«У 2024 р. були масові заселення полів з ріпаком такими шкідниками як тютюновий трипс та різні види кліщів. Зима виявилась м’якою та майже без опадів, тому в цьому році можемо чекати повтору ситуації», — каже представник «LNZ Group».
В портфоліо бренду DEFENDA для боротьби з трипсами є інсектициди — Бомбардир Дуо (0,2-0,25 л/га) та Октант Турбо (0,25 л/га), а проти кліщів — акарицид Міральд з нормою внесення 0,8-1,15 л/га.
При внесенні ЗЗР також варто враховувати:
- стан розвитку культури,
- попередника,
- вологість ґрунту та повітря,
- температуру та інше.
Так в посушливих регіонах фунгіцидне навантаження може бути меншим, ніж у більш зволожених регіонах, а от інсектицидне — навпаки.
«Наприклад, в тому році на Сході багато господарств обходились однією фунгіцидною обробкою замість трьох запланованих, а от інсектицидом проводили додаткові 1-2 обробки. Тому зважайте на ваші особливості. Щедрих врожаїв Вам, мирного неба!», — додав Сергій Корнюшенко.