Секрети та гібриди ріпаку для високого врожаю — досвід LNZ-Агро

Секрети та гібриди ріпаку для високого врожаю — досвід LNZ-Агро фото 1 LNZ GroupЗбирання ріпаку кожного сезону плавно перетікає в його посівну, коли фермер вирішує перспективи попиту на культуру наступного року та намагається збути урожай цього року. Останніми роками цінова кон'юнктура зерна ріпаку сприятлива для виробників і на думку трейдерів ціна на культуру буде залишатись на високому рівні. Питання полягає в наступному: скільки заробить фермер?

Відповідь криється в технології, витратах, ну і звичайно — врожайності. Остання залежить від дуже багатьох факторів. Саме про врожайність ріпаку ми поговорили з директором агропідприємства LNZ-Агро Романом Франчуком.

Підсумки жнив ріпаку 2024

Секрети та гібриди ріпаку для високого врожаю — досвід LNZ-Агро фото 2 LNZ GroupЖнива на полях LNZ-Agro розпочали з Черкащини, а закінчили за два тижні на Сумщині. Всього по холдингу площа посіву ріпаку складала  6 тис. га. Середньозалікова врожайність склала 4,1 т/га. Якщо конкретніше по регіонах, то в уманському кластері 3,6 т/га, Лівобережжя Черкащини 4,5 т/га, Шполянський кластер Черкащини 3,7 т/га, Сумський кластер 4 т/га. При цьому 90% площ були засіяні гібридами від  компанії Limagrain — Аляско, Акапулько, Астроном, Амбасадор, Анністон, Арнольд. В планах компанії на сезон 24/25 рр. виділити під ріпак близько 10 тис. га, але все буде залежати від погодних умов та наявності достатньої вологи. При цьому ми продовжимо надавати перевагу гібридам від Лімагрейн, також плануємо невеликі площі посіяти гібридами від компанії BASF

Гібриди сіяли на полях, де попередником була в основному озима пшениця та ріпак. З добрив вносили діамофос та КАС. Технологія обробітку в більшості класична з оранкою, але деякі поля сіяли і за технологіями no-till, strip-till тощо.

Попри те, що весна для озимих була складною, Роман Франчук розповідає, що їх аномалії оминули. Наприклад, на Харківщині, Дніпропетровщині, Запоріжжі ріпаки були вражені травневими заморозками.

«Температура знижувалась, коли ріпаки переважно вже цвіли. Тому рослини стресували, відбувалось пригнічення розвитку, і, як результат, - зменшення врожайності. Наш регіон заморозки оминули. Але все ж, знаючи про ризики, ми для своїх полів обираємо стійкі гібриди», — пояснює керівник господарства.

Схема захисту ріпаку

Секрети та гібриди ріпаку для високого врожаю — досвід LNZ-Агро фото 3 LNZ GroupРоман Франчук розповідає, що проблем зі шкідниками та хворобами на полях не було. Оскільки всі обробки проводили вчасно і на схемі захисту не економили. Для захисту обирали препарати DEFENDA.

Захист розпочали восени з внесення суміш ґрунтових досходових препаратів Сора-Нет(пропізахлор, 720 г/л)  в нормі 2,0-3,0 л/га та Клаттер (кломазон, 480 г/л) в нормі 0,15-0,20 л/га, для контролю однорічних злакових та дводольних бур’янів. Після сходів, коли активно ростуть бурʼяни провели наступну гербіцидну обробку із гербіцидом Харума (хізалофоп-п-етил, 125 г/л) в нормі 0,6-1,2 л/га.

Фунгіцидний, інсектицидний захист, рістрегуляцію і живлення можна обʼєднати разом. Для першого внесення, починаючи з 4-5 листків ріпаку, використовували в баковій суміші фунгіцид Талер (тебуконазол, 250 г/л) в нормі 0,5-1,0 л/га та інсектицид Циркуль (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) в нормі 0,15-0,20 л/га також можна інсектицид Бомбардир Дуо(імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) в нормі 0,15-0,25 л/га, Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) в нормі 0,3-0,4 л/га проти пильщиків, блішок, прихованохоботників та інших. До бакової суміші додавали добрива з мікроелементами DEFENDA Бор 1л/га та DEFENDA Мікро 1л/га для розвитку розетки листків.

Друге внесення у 8-9 листків ріпаку озимого використовували в баковій суміші фунгіцид від бренду DEFENDA Талер (тебуконазол, 250 г/л) в нормі 1,0-1,2 л/га.

Гібриди ріпаку на сезон 2025

Попри те, що збір ріпаку завершили не так давно Роман Франчук переконаний, що в сівозміні на наступний рік ріпак буде обовʼязково. Кількість площ буде визначена на початку вересня. Щодо гібридів, то цьогорічними підсумками по врожайності задоволені. Відтак наступного року знову планують сіяти ексклюзиви від Лімагрейн.

«Більшість посівів у нас була з гібридом Арнольд. Він чудово підходить для раннього висіву, не схильний до витягування точки росту, зимостійкий та має стійкість до весняних приморозків. Ці характеристики врятували цьогорічний врожай», — розповідає керівник господарства.

Сіятимуть під врожай 2025, як гібриди, що вже висівали на полях, так і новинки:

Секрети та гібриди ріпаку для високого врожаю — досвід LNZ-Агро фото 4 LNZ GroupАкапулько. Гібриду властиві швидкі темпи розвитку восени, при цьому не схильний до витягування кореневої шийки.  Витримує зріджені умови та відмінно підходить для широкорядних посівів. Висока толерантність до фомозу.

Архітект. Середньоранній гібрид. Дуже висока зимостійкість та адаптивність до різних умов вирощування. Потужне гілкування. Витримує зрідженні посіви та має високий вміст олії.

Аделін. Середньоранній гібрид, пластичний до строків висіву, має високі показники толерантності до вертицильозу, циліндроспоріозу, фомозу, зимостійкий та стійкий до  весняних приморозків.

Скорпіон. Гібрид з генетичною стійкістю до кили ріпаку, характеризується швидким осіннім та весняним розвитком, високою толерантністю до вертицильозу та фомозу.

Аляско. Гібрид з генетичною стійкістю до кили ріпаку, вертицильозу та циліндроспоріозу. Стійкість до розтріскування стручків.

Джерело:  Kurkul.com

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta