2024
Озимий ріпак в Україні тримає свою позицію. Хоч аграрії й переглядають сівозміну, але продовжують вирощувати цю культуру. За прогнозами аналітиків, обсяг зібраного врожаю озимого ріпаку в сезоні-2024 може незначно поступитися минулорічному показнику. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 2 серпня 2024 року вже намолочено понад 3,2 млн т ріпаку (3236,3 тис. т). У підсумку врожай поточного року може скласти понад 4 млн т.
Ефективні рішення, які долають виклики
Прохолодна весна і досить спекотне літо суттєво вплинули на розвиток ріпаку, зазначають фахівці. Клімат змінюється, потребують змін і гібриди, які мають витримувати всі примхи погоди. Тому компанії-виробники насіння розробляють нові ефективні рішення. LNZ Group є офіційним дистриб'ютором компанії «Лімагрейн Україна» і пропонує аграріям ексклюзивні гібриди ріпаку озимого та новинки, які наділені характеристиками, адаптованими до нинішніх умов. Сьогодні в портфелі компанії LNZ Group налічується три ексклюзивних гібриди — Акапулько, Аляско та Астроном, а також цього сезону для фермерів доступні новинки — ЛГ Аделін та ЛГ Скорпіон.
Детально про продукти AgroPortal.ua розпитав у продакт-менеджера із зернових культур та озимого ріпаку ТОВ «Лімагрейн Україна» Артема Юр'єва.
Гібриди Акапулько та Астроном є більш відомими на українському ринку. Завдяки своїм генетичним особливостям вони демонстрували середню врожайність залежно від зон вирощування на рівні 4-5 т/га. Новинки ЛГ Аделін та ЛГ Скорпіон у випробуваннях показували врожайність 4-5,5 т/га. Зокрема, в посушливих умовах на Черкащині ЛГ Аделін — 4,5 т/га, а ЛГ Скорпіон — 4,31 т/га.
Генетичні переваги нових гібридів
ЛГ Аделін — це широко адаптивний до умов України гібрид. Він високоврожайний і є унікальним, оскільки поєднує велику кількість генетичних переваг, що дає йому можливість бути стресостійким, витривалим як до кліматичних явищ, які можуть траплятися протягом усього вегетаційного сезону, так і до хвороб тощо.
Гібрид наділений максимальними показниками зимостійкості, посухостійкості, толерантності до хвороб (має ген стійкості до фомозу, до вірусу жовтухи турнепсу). Має таку особливість, як «здорове стебло», і це якраз комбінація стійкостей до фомозу, циліндроспоріозу, вертицильозу.
ЛГ Аделін має максимальну толерантність до вертицильозу, що наразі є поширеним явищем, особливо на заході України. Саме завдяки високій толерантності гібрид буде максимально нівелювати ризик зараження даною хворобою і демонструвати високі показники врожайності за будь-яких умов. До того ж він має високу стійкість до розтріскування стручків.
«Потенціал урожайності даного гібрида залежить від технології та умов вирощування. За інтенсивної технології ЛГ Аделін із легкістю може забезпечувати 6 т/га. За середньоінтенсивних умов вирощування у випробуваннях він дає до 5 т/га, та якщо його помістити в нормальні умови, дати все необхідне, то він з легкістю забезпечить більший врожай», — зазначає Артем Юр'єв.
Він додає, що і за екстенсивних умов, де господарство працює за збалансованою технологією, завдяки показникам стійкості, толерантності до погодних умов та хвороб, даний гібрид буде максимально нівелювати ризики і давати непогані врожаї — до 5 т/га. А ще ЛГ Аделін має дуже високі показники виходу олії.
ЛГ Скорпіон — це ще одна новинка в портфелі компанії LNZ Group. Даний гібрид має унікальну особливість — стійкість до кили капусти. Ця хвороба розвивається переважно на заході України, і якщо така проблема є, то 100% варто висіяти даний гібрид, оскільки кила капусти — дуже небезпечна хвороба, і шляхи боротьби з нею закладені фактично тільки на генетичному рівні.
Ризики досить великі, може бути повна загибель рослин від кили капусти або дуже суттєвий негативний вплив на рослину, до 50% зниження врожайності. Тому за таких умов (переважно захід України) саме генетична стійкість до кили капусти, яку має ЛГ Скорпіон, буде унеможливлювати зараження, відповідно, зніме негативний вплив на врожайність.
ЛГ Скорпіон є унікальним, такі стійкі до кили капусти гібриди ріпаку на українському ринку можна перерахувати на пальцях однієї руки, зауважує продакт-менеджер. Якщо порівнювати даний продукт з основними конкурентами, стійкими до кили капусти, то він має додаткову толерантність до вертицильозу, стійкість до циліндроспоріозу, фомозу, до вірусу жовтухи турнепса, до розстріскування стручків, тобто максимальну комбінацію всіх генетичних переваг.
«Якщо вибір господарства припадає на гібрид, стійкий до кили капусти, то інші конкурентні гібриди програватимуть. Вони будуть стійкими до кили, але за іншими показниками не складуть конкуренції ЛГ Скорпіон», — пояснює Артем Юр'єв. Потенціал урожайності даного гібрида — до 6 т/га.
Як вберегтися від посухи?
ЛГ Аделін належить до гібридів, які мають дуже високу посухостійкість, що буде актуальним за нинішніх погодних умов. Також можна виділити більш відомі на ринку продукти, ексклюзивні гібриди Астроном і Акапулько. Сильною стороною цих гібридів є саме посухостійкість. Гібрид Астроном зазвичай вирощується на півдні, але, зважаючи на зміни клімату, коли на Чернігівщині, Сумщині спостерігалася спека до +37°С, він стає актуальним і для цих регіонів.
Артем Юр’єв, продакт-менеджер із зернових культур та озимого ріпаку ТОВ «Лімагрейн Україна» Ніхто не знає, які умови можуть бути, але Астроном і Акапулько за посухи будуть показувати свої переваги. Вони пізно використовують вологу навесні, швидше починають ростові процеси, їхня коренева система росте, і за посушливих умов вони мають більш стабільні високі показники врожайності.
Критерії вибору гібридів: чим керуватися?
За словами Артема Юр'єва, критерії вибору гібридів ріпаку озимого можуть змінюватися щороку. Наприклад, якщо цьогоріч були весняні приморозки, відповідно, на наступний рік фермер шукатиме гібриди, стійкі до весняних приморозків. Наступного року, наприклад, може бути посуха, тоді шукатимемо посухостійкі гібриди. Тобто всі орієнтуються на останній рік, адже ніхто не знає, яким буде наступний сезон, тому головне завдання — розподіляти ризики, добирати гібриди з іншими характеристиками, термінами висіву.
«Є гібриди з раннім терміном висіву, вони більш повільно ростуть і будуть правильним вибором саме для раннього висіву. Є гібриди з більш швидкими темпами осіннього розвитку, і вони будуть добре себе показувати за пізнього висіву. Також обов'язково варто обирати гібриди ріпаку з високими показниками зимостійкості, оскільки в Україні є ризик низьких температур за відсутності снігу, особливо дуже критичний вплив», — розповідає Артем Юр'єв.
У лінійці гібридів компанії «Лімагрейн Україна» зібрані всі продукти з високими показниками зимостійкості. Якщо обирати гібриди ріпаку, стійкі до весняних приморозків — те, що було актуальним цього сезону, то краще себе проявлятиме насіння з більш пізнім відновленням вегетації (наприклад, ЛГ Аделін починає відновлення весняної вегетації безпосередньо в середньопізні терміни), відповідно, ризик ураження рослин ріпаку весняними приморозками буде мінімальним, водночас даний гібрид не пасе задніх в умовах посухи.
Інший момент — толерантність до хвороб. Ніхто не знає, як вони можуть проявлятися і в який саме рік, тому також варто обирати гібриди з комбінацією стійкостей до основних хвороб. Якщо є ризик поширення вертицильозу, наприклад, то найкращим вибором буде гібрид ЛГ Аделін.
Погода впливає на висів насіння
Наразі більшість гібридів генетично адаптовані то умов осіннього розвитку, і їх бажано висівати в більш пізні терміни. Але є методи контролю рістрегулюючими препаратами, і якщо це робити вчасно, то практично будь-який гібрид можна висівати раніше.
«Якщо говорити про ексклюзивні продукти, то найкращим вибором для раннього висіву (з початку серпня) буде ЛГ Аделін, потім Акапулько, далі Астроном і пізніше — ЛГ Скорпіон. Останні два швидше ростуть, тому їх краще пізніше висівати (до 10 вересня). ЛГ Аделін і Акапулько також відносно швидкі, але вони краще реагуватимуть на рістрегуляцію, тому буде доцільно розміщувати їх у ранніх посівах», — зауважує фахівець.
Артем Юр’єв, продакт-менеджер із зернових культур та озимого ріпаку ТОВ «Лімагрейн Україна» Норми висіву гібридів контролюють міжряддям, термінами висіву. Якщо посів суцільний, і термін висіву насіння оптимальний, то норма висіву буде приблизно 400 тис. схожих насінин/га. За широкорядного посіву можна рекомендувати 350 тис. схожих насінин/га.
За висіву насіння ріпаку озимого ключовим фактором є наявність вологи в ґрунті.
Вибір насіння з огляду на особливості гібридів
Експерт радить аграріям обирати ті гібриди, які мають максимальну комбінацію переваг адже прогнозувати виклики наступного сезону неможливо. Посуха, вимерзання, розтріскування стручків — все це може відбутися там, де раніше не траплялося. До речі, розтріскування стручків цього сезону дуже поширене явище.
За словами Артема Юр'єва, спостерігали ситуацію, коли в одному полі стоять два гібриди, ріпак достигає. Але випали дощі, й виявилося, що один гібрид повністю цілий, а інший, без стійкості до розстріскування, на 80% посипався. Відповідно, стійкий гібрид збирають з урожайністю 4 т/га, а інший дає всього 1 т/га.
Розтріскування стручків зазвичай трапляється рідко, але, як показала практика, воно може бути, тому варто вибирати гібриди з максимальним набором стійкостей, толерантностей до погоди, хвороб та інших факторів, які можуть негативно вплинути на рослини. Тим самим вдасться зберегти здоров'я та врожайність ріпаку.