2021
Для аграріїв кожен сезон приносить свої сюрпризи. Якщо сезон 2019-2020 років був спекотним, з мінімальною кількістю опадів та максимальним температурним режимом, то сезон 2020-2021 року був надзвичайно дощовим, особливо в другій половині вегетації, а це, в свою чергу, вплинуло на якісні показники зернових культур.
Для зернових культур однією з небезпечних загроз для кількісного та якісного врожаю є Gibberella zeae, також відомий під назвою Fusarium graminearum — це грибковий збудник, який викликає фузаріоз.
Гриби роду Fuzarium спричиняють як фузаріозну кореневу гниль, так і фузаріоз колоса. Основне джерело інфекції — ґрунт, в якому на уражених рештках зберігаються збудники хвороби та заражене насіння. Також додатковим сприятливим фактором утворення цієї хвороби може бути короткоротаційна ланка сівозміни: кукурудза — пшениця з мінімальним обробітком ґрунту без перевертання скиби. Інфікування рослин фузаріозною кореневою гниллю відбувається за вологості 40-80%, у діапазоні температур від +1оС до +30оС, оптимальна температура для розвитку збудника від +10оС до 25оС. Без якісного протруєння посівного матеріалу збудник може викликати загибель паростків. Збудник зберігається у формі грибниці, склероціїв, хламідоспор на рослинних рештках, на насінні та у ґрунті. Упродовж вегетаційного періоду поширюється конідіями, які розносить вітер, дощ і комахи. Конідії та сумкоспори збудників фузаріозу колоса можуть зберігати життєздатність 1 рік, хламідоспори та склероції — 2-3 сезони.
Однією з найбільших помилок при вирощуванні озимої пшениці є та, що на фузаріоз колоса звертають увагу тільки в період цвітіння культури. Насправді ж хімічний захист має бути комплексним і розпочинати його потрібно відразу після відновлення вегетації.
В сезоні 2021 року комплексна система захисту DEFENDA була наступною:
У фазу кущення (ВВСН 21-30), для профілактики хвороб листя та стебла, а також фузаріозу внесення наступних фунгіцидів:
Пегас (д.р. прохлораз, 450 г/л) – 0,9 л/га + Парацельс (д.р. флутріафол, 250 г/л) – 0,5 л/га
В період від фази кущення до виходу в трубку іде закладка плодоелементів і для збереження врожаю та профілактики видів іржі, септоріозу листя та колосу, фузаріозу колосу у фазу виходу в трубку – прапорцевий листок (ВВСН 39-45) наступне внесення фунгіцидів:
Дот (д.р. ципроконаназол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л) – 0,5 л/га + Старк (д.р. азоксистробін, 250 г/л) – 0,5 л/га
Фузаріоз колосу
Ураження колосків фузаріозом проходить саме під час цвітіння, коли відкриваються колоскові луски і патоген інфікує квітку. Активному розвитку цьому процесу сприяють опади або краплинна волога.
Саме велика кількість опадів в сезоні 2021 року в період цвітіння і призвела до поширення фузаріозу колосу, тому що сезон не типовий і багато аграріїв не запланували наступне внесення фунгіцидів, обмежившись двома обробками.
Колос, уражений фузаріозом, біліє, пізніше на лусочках з’являються блідо-рожеві подушечки міцелію, які зливаються в суцільний наліт. Збудник проникає в зерно, воно набуває рожевого відтінку, стає зморшкуватим. Уражений колос набуває світлого кольору (знебарвлюється) біля основи, із центральної його частини або з верхівки.
Ураженими також можуть бути лише окремі колоски — тоді вони набувають світло-жовтого кольору та добре помітні на фоні решти зелених.
На уражених колоскових лусках можна виявити міцелій та конідіальне спороношення грибів у вигляді рожево-червоних подушечок. Проникнення патогенів у центральний колосовий стрижень блокує надходження поживних речовин до всіх колосків, розміщених вище. Це призводить до білоколосиці, або пустоколосиці.
Ступінь ураження зерна залежить також від виду збудника та часу його проникнення у тканини. У зв’язку з цим розрізняють два типи ураження зерна: яскраво виражене і приховане.
Яскраво виражене фузаріозне зерно візуально вирізняється рожевим кольором через наявність міцелію грибів. Така форма ураження виникає у результаті раннього інфікування колосків у полі у фазу цвітіння.
Уражені рослини пшениці
Фунгіцидна обробка має найбільший позитивний ефект тоді, коли строки внесення фунгіциду максимально наближені до 15-30% цвітіння пшениці. Цей період в озимої пшениці досить короткий, в залежності від сорту, від 3-ох до 6-ти діб. Це досить важливо і краще поцікавитись в оригінаторів сортів про цей період. Фаза початок цвітіння (ВВСН 61-65), наступний обробіток фунгіцидами: Камзол (д.р метконазол, 60 г/л) — 1,0 л/га + Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л) — 1,0 л/га Прихована ж форма фузаріозного зерна виникає за пізнього його ураження, слабкого інфекційного навантаження або за ураження зерна у період збирання і зберігання врожаю. Таке зерно не відрізняється від здорового, проте є джерелом інфекції під час його зберігання та висіву як посівного матеріалу. Недобір урожаю при фузаріозі може сягнути до 80%, виникають проблеми із реалізацією, при цьому погіршуються посівні якості насіння: енергія проростання і схожість можуть знижуватися до 35-40%.
Зерно, інфіковане фузаріозом, містить мікотоксини: дезоксиніваленол і зеараленон, які дуже шкідливі для людини та тварин. Окрім того, фузаріоз погіршує хлібопекарські якості зерна, що негативно впливає на якість борошна.
Тому для перешкоджання всіх цих проявів у фазу ранньої та середньої молочної стиглості (ВВСН 73-75) був проведений наступний фунгіцидний захист: Талер (д.р. тебуконазол, 250 г/л) — 1,0 л/га.
Загальний вигляд посівів після проведених фунгіцидних обробок
Віктор Сонець, менеджер з агротехнологій по засобам захисту рослин бренду DEFENDA