2022
Бор входить в структуру клітинної стінки рослини і за його нестачі вона втрачатиме еластичність, що часто призводить до зниження врожайності сільгоспкультур. Своїми спостереженнями цього ефекту поділилися фахівці компанії LNZ Group.
«Розвиток ріпаку восени характеризується активним збільшенням кількості клітин в конусі наростання і збільшенням розміру цих клітин в зоні кореневої шийки та стрижневого кореня. І якщо в цей період буде навіть незначний дефіцити бору, ми спостерігатимемо дуплистість кореневої шийки і кореня ріпаку. Це порушує постачання елементів живлення і води в рослину, знижує зимостійкість, є джерелом розвитку хвороб», — кажуть фахівці.
На думку фахівців, дефіцит бору виникає за недостатнього вмісту елементу в ґрунті, менше 30-50 мг/кг грунту, а також інших причин.
Причини виникнення дефіциту бору у ріпаку
- Недостатній вміст елементу в ґрунті: менше 30-50 мг/кг грунту;
- Низький вміст гумусу в грунті;Лужний (рН>7) або кислий (pH<5) рН ґрунту;
- Надмірна або недостатня вологість ґрунту;
- Високий вміст азоту або кальцію (або удобрення цими елементами);
- Зависока (>20℃) або занизька (<10℃) температура ґрунту;
- Переущільнений ґрунт.
Зі слів фахівців, наявність хоча б одного з перерахованих чинників робить ефективним позакореневе підживлення ріпаку бором в осінній період.
Скільки бору вносити через листок?
Ріпак виносить з 3 т урожаю 200-400 г бору з кожного гектара. З них 25% використовується восени, тобто 50-100 г. З практичного досвіду фахівців, одноразове внесення бору 100-150 г/га на слабких і середньо-розвинутих посівах ріпаку закривають проблему і є економічно вигідним заходом. Якщо ж посіви сильнорозвинуті, плануються увійти в зиму з 8 і більше листків, доцільно буде застосувати дворазове обприскування бором в нормі 150 г/га.
Для такого внесення підійде препарат DEFENDA Бор. Для забезпечення рослини бором бажано внести до входу в зиму за два прийоми по 1 л/га бормістких добрив із 150 г/л бору, що дасть можливість сформувати нормальний корінь.