2021
Ринок насіння в Україні сягає понад $1 млрд, а це ласий шматок для шахраїв, які отримують надприбутки з виготовлення контрафактного товару, позбавляючи аграріїв навіть шансу виростити гарний урожай.
Про це розповідає Леонід Чорний, менеджер з розвитку агротехнологій Центрального регіону компанії LNZ Group на YouTube.
Як правило, потенційні покупці фальсифікованого насіння оцінюють лише візуально схожість упаковки з брендовою та дивляться на наявність етикетки, а не на її зміст. Через привабливу ціну вони не бажають вникати в деталі, через що в перспективі отримують мінімальну врожайність або повну відсутність сходів.
Щоб не купити контрафактне насіння, варто замовляти його в офіційних дилерів. При цьому, важливо звернути увагу на такі нюанси:
- етикетка має відповідати державному стандарту та містити інформацію про: державний сертифікаційний інститут; походження насіння; вид насіння; культуру та назву гібриду; покоління; номер партії; дату сертифікації; вагу мішка брутто і нетто; обробку насіння протруйниками;
- захисні голограми, які легко перевірити на їх оригінальність: повне проявлення має відбуватись під сонячним промінням, а підробка, як правило, виконана не повноцінно та проявляється повністю за будь-якого освітлення. Кожна оригінальна голограма має індивідуальний номер, який перевіряється на сайті виробника;
- перевірка продавця: у кожного бренду-виробника насіння у відкритому доступі є повний список дистриб’юторів.
Також важливо перевіряти насіння на схожість. Щоб це зробити кожен агровиробник може звернутись в державну установу «Фітосанітарна лабораторія». Такі центри знаходяться в кожній області.
«Коли ви купуєте насіння, вам дистриб’ютор обов’язково має видати сертифікат. На ньому має бути вказано: рік походження насіння, рік випуску, країну виробника і все те, що перераховується в етикетці, тільки більш розширено. Також вказується схожість та енергія насіння, засміченість, вологість», — зазначає пан Леонід.
Видає такі сертифікати Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції. Перевірити їх оригінальність можна на сайті Мінагрополітики.